Pas ve paslı suyun zararı olur mu?

Paslı su
Su ve hava varlığında oluşan demir ve oksijen bileşiklerine (genellikle kırmızı oksitlere) pas denir. Paslanma demir ve demirin çelik gibi alaşımlarının korozyonu için kullanılan ortak bir terimdir. Yeterli zaman içerisinde su, oksijen herhangi bir miktardaki demir tamamen pas oluşturur ve demir parçalanır.

Birkaç gün kullanmadığınız musluklarınızdan kirli sarı renkte su geliyorsa, demliğinizin altında sarı birikimler oluyorsa, lavabonuzda sarı izler oluşuyorsa tesisatınız paslanmış demektir. Böyle bir durumda ya tesisat değiştirilmeli yada su filtre edilerek kullanılmalıdır.


Suyun sadece paslı olması, suda sağlığa zararlı bakteri veya suyun kirli olduğunun bir işareti değildir. Su tesisatındaki eklem yerlerinin demir olması sonucu suda pas oluşması insan sağlığı açısından oldukça zararlı bir durum değildir.

Ancak bunun bir istisnası Hemokromatozis

Hemokromatozis vücudunuzda gereğinden fazla demirin biriktiği bir hastalıktır (fazla demir yüklenmesidir). Devamlı olarak paslı şebekeden kullanılan su her zaman paslı görünmese de göze görünmeyen pas partikülleri içerir. Buda demir demektir. Bu suyla yıkanan vücut teninden pas yani demir emilebilir. Bu suyla yıkanan meyvelerde sebzelerde, bulaşıklarda, kıyafetlerde, pişirilen yemeklerde, demlenen çaylarda her zaman değişik oranlarda pas bulunur ve ağızdan veya deriden bir şekilde vücuda girebilir.


Paslanmış su borusu
Demirin fazlası ise vücudunuz için toksiktir. Organlarınızı zehirleyerek organ yetmezliğine neden olabilir. Hemokromatoziste demir vücudunuzdaki organların pek çoğunda birikebilir, özellikle de karaciğer, kalp ve pankreasta.

Paslı içme suyunda bulunan demir kolayca vücut tarafından emilir bir formda değildir ve tek başına hemokromatozise neden olması zordur. Ancak hali hazırda başka nedenlerle vücudunuzda demir fazlalığı varsa, o zaman paslı su kullanımı zararlı hale gelir.

Pas ve paslı su tek başına Tetanoz nedeni de değildir

Tetanoz mikrobik bir hastalıktır. Tetanoz mikrobu paslı çivide veya herhangi bir pas tabakasının altında bulunabildiği gibi oksijenden yalıtılmış tüm ortam ve eşyalarda bulunup yaşayabilir. Yani paslanmamış bir kesici eşyadan da tetanos olabilirsiniz demektir.

Sonuç olarak pas ölümcül tehlikeleri olan bir bileşik olmasa da insan vücudunda bulunmaması gereken birşeydir ve bünyeye yük teşkil edebilir. Elden geldiğince uzak durulmalıdır.9 yorum:


hidayet kaya

Paslı suyu ağaçların önüne dökersek ağaçlara zararı olur mu?

27/3/16 18:00
Mustafa

Sanırım olmaz. Ancak bu dökülen su devamlı dökülüyorsa ve toprağın demir seviyesini değiştirecek kadar fazlaysa zamanla ağaçlar etkilenebilir belki diye düşünüyorum.

27/3/16 23:36
Unknown

çoçuk ağzına paslı düdük almışta ona zararı olur mu olrsa ne olur yaklaşık 2 yaşında

12/5/16 03:21
MusicTV

Kusturilk sonra doktora götür ilaç verirse çıtır eski saglîgîna doncektir

7/8/17 09:31
Dlnsrd Kmk

Hocam ben gecen toplu igne yuttum igne pasliydi zarari olur mu vücuduma

4/10/16 00:09
Adsız

toplu iğnenin pas dolayısıyla zararı pek olmazda vucudunuzda hareket edebilir derhal doktara gidip durumu anlatın film ve sair çekilsin midenizden endoskobi ile ameliyatsız alabilirler

22/10/16 04:00
Gamze erdem

Merhaba yaklaşık iki üç haftadır anahtarları kayıptı 14 aylık bir kızım var damacanaya atmış. Farketmedim. Su bildiğiniz kahverengi olmuş anahtarlar da. Biz o suyu içiyorduk çocuğum da. Ona o suyla ilaçlar hazırladım serum fizyolojik hazırladım antibiyotik suyu yaptım zaten içiyordu. Zaten doktora götüreceğiz. Nasıl uyurum bilmiyorum ama ne olur bişey deyin. Bir zararı olurmu. Suda pasmı oksitmi zararı olurmu

28/10/16 00:58
Esilam

Merhaba bebegime mama yapiyorum bilmeden paslı suyu kaynatıp vermişim bebegime olurmu sizce

5/7/17 22:55
MusicTV

Kaynattıysan içindeki mikrop gidiyo gişe olma

7/8/17 09:26

Yorum Gönder

Lütfen soru sormadan önce, sorunuzu öncelikle arama kutusunu kullanarak araştırınız. Güzel yorumlarınız içinde teşekkürler.